Yükleniyor ...

Üye giriş

E-posta adresiniz
Şifreniz
Şifremi unuttum

Üye Kayıt

Kullanıcı adı
E-posta adresiniz
Şifreniz
Şifre tekrar
Giriş yap

Sublime text emmet eklentisi kurulumu

 

Artık derslerimizde kod editörü olarak sublime text kullanmaya karar verdim smile. İlk olarak şunu söyliyeyim kullanım olarak notepad++ ile aralarında pek fark yok.İlk olarak sublime text indirmek için buraya tıklayın. Bu adresten işletim sisteminize göre sublime text'i indirebilirsiniz. Sublime text ücretli bir editör ama ücretsizde kullanılabiliyor. Ücretsiz versiyonu ile ücretli versiyonu arasındaki tek fark bazen dosyayı kaydederken bize satın almamızı söylüyor bunun haricinde herhangi bir kısıtlama yok. Kurulumu basit olduğu için uzun uzun kurulumundan bahsetmiyeceğim. 

 

Sublime text çok kullanışlı bir editördür. Eklenti yükleyerek dahada kullanışlı hale getirebiliriz. Bu dersimizde kod yazmamızı hızlandıracak bir eklentiden bahsetmek istiyorum. Eklentimizin ismi "Emmet". Bu eklentiyi Html,Css kodlarımızı daha hızlı yazmamız için kullanıyoruz.

 

Şimdi kurulumuna geçelim. Öncelikle sublime text editörümüze paket yükleme özelliğini eklememiz lazım.Bunun için ilk olarak bu linke tıklayın. Ardından hangi sublime text versiyonunu kurduysak onun kodlarını alıyoruz. Ben sublime text 3 kullanıyorum onun için sizede yukarıda sublime text 3'ün linkini verdim isterseniz sublime text 2'de yükleyebilirsiniz. Ardından sublime text programımızı açıyoruz yukarıdaki "view" menüsünden "Show console" menüsüne tıklıyoruz. Komut girmemiz için bir alan çıkıyor bu alana kopyaladığımız kodu yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz kurulumun bitmesini bekliyoruzlaughing. Ardından sublime text programımızı kapatıp yeniden açıyoruz. Program açılınca "ctrl+shift+p" tuşlarına basıyoruz. Bir pencere gelecek bu pencerenin arama bölümüne install yazınca altta "Package control : Install package" diye bir seçenek çıkacak enterleyebilirsiniz veya seçeneğe tıklayabilirsiniz. Yeni bir pencere daha geldi laughing. Arama kısmına "emmet" yazıyoruz ve ilk çıkan seçeneğe tıklıyoruz.ve yüklenmesini bekliyoruz. Programı tekrardan kapatıp yeniden açalım. Artık eklentimiz kullanıma hazır laughing.

 

Kullanımı

Kısaca bahsetmek gerekirse kısaltma kodumuzu yazıp "Ctrl+e" tuşlarına basıyoruz. Bu kısaltmaları kendi sitesinde nasıl kullanılacağını göstermiş. Buraya tıklayarak kısaltmalar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar(2)

Yorum yapmak için lütfen giriş yapın veya üye olun

2016-09-12 15:40.01

@yasinkır Sublime text yanında bu eklenti iyi oluyor ...

Cevapla
2016-09-12 15:40.01

İşimize yarar kardeşim bizi de düşünüyor :D

Cevapla